Mnoho zvířat na naší planetě obklopují různé mýty. Vznikají proto, že si lidé prostě nedovedou něco logicky vysvětlit, a tak si to prostě domyslí. Někdy je to absolutní nesmysl a není zcela jasné, proč vlastně vznikl
– vyprávění o čápovi, který kdovíodkud přináší novorozeňata.
Někdy je ten nesmysl celkem uvěřitelný.
– ježek, který si na záda klade jablíčka, aby si je mohl snáze odnést.
Pokud bychom opustili naše luhy a háje a vydali se do daleké ciziny, mohli bychom i tam zjistit, že nejsou ušetřena ani cizokrajná zvířata.I v Africe se vyskytuje mnoho bludů. Jedním z nich je ten, že byl objeven nový druh lva.
· Je to lev stromový.
· Je to podobný nesmysl, jako ten o našem ježkovi.
Ještě se musí mnoho učit
Mýtus o lvu vznikl zřejmě proto, že ho prostě do té doby na stromě nikdo neviděl.Lev je ale učenlivý a proto pochopil, že se musí naučit lézt na stromy pro své dobro. Lev leze na stromy ze tří možných důvodů.
1) Potřebuje ulovit kořist, ale někdy je to pro něho celkem ohrožující. A tak raději „šmejdí“, kde by našel už něco uloveného. Někdy se mu něco najít podaří. Levharti si totiž právě v korunách stromů schovávají ulovenou kořist.
2) Pokud byste viděli na stromě lva v záplavových oblastech v severozápadní Zambii nebo v Okavangu, je důvod jasný. Lev nesnáší vodu, a tak se před ní schovává na stromě. Plavat sice umí, ale velice nerad do vody vleze.
3) S další teorií přišel pan Josef Vágner na své cestě po Ugandě. Zjistil, že lvi lezou na stromy tam, kde se prohánějí stáda těžkých zvířat. A než by riskovali, že na ně šlápne nepozorný buvol, raději zalezli do větví.
Možná, že se jim tam zalíbilo i z toho důvodu, že ve větvích stromů pofukuje větřík a jim není takové horko.
Zatím se ale lvi pohybu po svém novém teritoriu teprve učí. Čas od času některý ze stromu spadne a vážně se zraní. Leckdy končí pád i tragicky.