Každá mince má dvě strany a stejně tak podnikání má své výhody i nevýhody. Nejinak je tomu samozřejmě i v případě, že jste zaměstnancem.
Když jste podnikatel
Jako osoba samostatně výdělečně činná máte oproti zaměstnanci větší svobodu v rozhodování o své práci a jejích podmínkách. Často máte možnost pružné pracovní doby, nemusíte být tedy od pondělí do pátku v kanceláři v 8:00 přesně. Můžete si také svobodně vybrat své kolegy, budete-li tedy vůbec nějaké potřebovat. Stejně tak nemusíte trpět pod vedením šéfa, s jehož rozhodnutími nesouhlasíte. Velkou výhodou je, že podnikatel může dělat to, co ho baví, v čem je dobrý a díky tomu svou práci vykonává dobře. Výše výdělku je u podnikatelů prakticky neomezená, nejsou svazováni platovými tabulkami a jejich finanční ohodnocení tedy závisí jen na tom, jaký mají ve své činnosti úspěch.
Významnou nevýhodou je velký tlak, který je na vás jakožto na podnikatele kladen. Víte, že svou obživu máte čistě ve svých rukách a v případě, že se vaší firmě nebude dařit, se můžete velice rychle ocitnout bez finančních prostředků.
Když jste zaměstnanec
Naopak pokud jste zaměstnanec, můžete počítat s pravidelným výdělkem zakotveným ve vašem mzdovém výměru, s čímž souvisí pocit finanční jistoty. Řada zaměstnavatelů také oceňuje dobrou práci svých zaměstnanců různými benefity, např. 13. či 14. platem, mimořádnými prémiemi, stravenkami nebo třeba příspěvky na sport či kulturu. Výhodou je bezesporu možnost čerpání dovolené na zotavenou, někteří zaměstnavatelé nabízí také placené sick days nebo ředitelská volna. Ze zákona jsou také zaměstnavatelé povinni vyplatit zaměstnancům nemocenské dávky. Některým zaměstnancům vyhovuje také ona výše zmíněná pevná pracovní doba. Ví, že čas od 8:00 do 16:30 budou trávit v zaměstnání, ze kterého ale v 16:31 odejdou s čistou hlavou. Jako zaměstnanec také nebudete muset trávit tolik času papírováním jako OSVČ – zaměstnavatel za vás řeší zdravotní a sociální pojištění, stejně tak daňové záležitosti.
Stále jste ale „pouze“ zaměstnanec. Vždy nad vámi bude někdo, kdo vás bude ovládat, bude po vás chtít, abyste vykonávali i tu práci, která vás nebaví, s lidmi, se kterými byste se mimo zdi kanceláře nikdy nebavili a za plat, o jehož výši nerozhodujete vy, ale váš šéf. Nikdy se ani přes veškerou svou píli a dobře odvedenou práci nedostanete v hierarchii společnosti výše, než váš zaměstnavatel.
Dobře si to promyslete
Rozhodnutí, zda se živit jako zaměstnanec, nebo jako podnikatel, závisí hlavně na vaší povaze. Pokud víte, že vám dělá problém samostatné rozhodování, jít občas do rizika, chybí vám cílevědomost a aspoň trochu ostré lokty, potom vám bude lépe jako zaměstnanci. Na druhou stranu, pokud máte výše zmíněné vlastnosti a k tomu dobrý podnikatelský nápad, je nejvyšší čas rozjet vlastní byznys.